Skip to main content

Tozlu Söndürme Sistemleri

Yangın söndürücüler arasında kullanım alanı en geniş olanlardan biri de tozlu söndürme sistemleridir. Kimyasal olarak hazırlanan içerikleri ile birlikte etkili söndürücüler olarak işlev görürler. Kendi öz içeriğinin yanı sıra yangın türlerine göre farklı güçlendirici ve yangında etki arttırıcı maddeler de içeriğe karıştırılabilmektedir.

A tipi yangınların en etkili söndürücüsü içeriğinde amonyum fosfat bulunan tozlu söndürme sistemleridir. Bu madde alevler ile oksijen arasında cam gibi bir tabaka oluşturmakta ve yangını kontrol altına alıp söndürmektedir. Bu maddenin ayrıca diğer kuvvetli özelliği ısıyı azaltıcı-soğutucu özelliğidir. Sıcaklığı azalan yangını kontrol altına almak daha kolaydır.

Yangının ilk etapta kontrol altına alınması tamamen söndüğü anlamına gelmez. Tüm yangın söndürücülerin ilk teması yangının yüzey kısmına yaptığı, yanan maddelerin içten içe tekrar tutuşabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Tozlu söndürme sistemlerinde kullanılan kimyasal içerik yangının yeniden tutuşması ihtimalini asgariye indirmektedir. Üstelik ekonomik olarak düşünüldüğünde tam 5 yıl söndürme etkisini kaybetmeyen bir sistem olduğu da bilinmelidir.

Kontrol altına alınması zor olan parlayıcı sıvı yangınlarında çok etkili olan tozlu söndürme sistemleri, çevrede bulunan elektrik tesisatlarından kaynaklanacak zararları da engeller. A sınıfı yangınlarda oluşabilecek elektriksel problemleri, yalıtkanlık özelliği ile giderir.

Kuru Kimyevi Toz Fiyatları

Böylesi etkili olan büyük yangınlarda ortaya çıkabilecek zararın kuru kimyevi toz fiyatlarıyla kıyaslanamayacak kadar devasa olduğu aşikardır. Bu yüzden yangınla karşı karşıya kalmadan önce maddi ve manevi kayıplar konusunda ne kadar risk alabileceğinizi belirlemeniz gerekir. Hiçbir yangın söndürme sistemi yangından sonraki zarar kadar maliyetli olamaz.

Ekonomik faaliyetler gösteren işletmelerin, işyerlerini ve yatırımlarını korumak için belirli önlemler alması kaçınılmazdır. Yangın söndürme sistemleri de bu önlemler arasında en önemlilerinden biridir. Firmamız iletişime geçerek en uygun fiyatları alabilirsiniz.

Kuru Kimyevi Toz Hangi Yangınlarda Kullanılır

Maliyeti pek de fazla olmayan kuru kimyevi toz hangi yangınlarda kullanılır konusuna değinmeden geçmek olmaz. Kuru kimyevi tozlar BC türü yangınların bertaraf edilmesinde etkilidir. Bunun dışında farklı kuru kimyevi tozlar ABC türü yangınlarda etkili olmaktadır.

D sınıfı yangınların kontrol altına alınması için en etkili sistemlerden biri de yine kuru kimyevi tozlu yangın söndürme sistemleridir. Manuel veya otomatik olarak uygulanabilen bu sistemler sayesinde işyerleriniz ve yatırımlarınız olası yangınlarda karşı yüzde yüze varan başarı oranları ile korunmaktadır.

Kuru Kimyevi Toz İçeriği

Farklı yangın türleri için farklı nitelikte kuru kimyevi toz içeriği kullanılmalıdır. Bilimsel çalışmalar ve deneysel uygulamalar sonucunda yangına kaynak olan maddenin özelliğine göre çeşitli kuru kimyevi toz türleri bulunmaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz BC türü yangınların söndürülmesinde etken olarak kullanılan kuru kimyevi toz içeriği kalsiyumkarbonat, potasyum klorid, potasyum sülfat, potasyum bi karbonat ve sodyum bi karbonat maddelerinden oluşur.

ABC türü yangınlar için kullanılan kuru kimyevi toz içeriği ise mono amonyum fosfat içeriğidir. D tipi yangınların kontrol altına alınması için kullanılan kuru kimyevi toz içeriği ise alkali klorid grubu içinde yer alan sodyum klorür ve potasyum klorür maddeleridir.

Kuru Kimyevi Tozun Zararları

Yangınların binada bulunan materyallere ve insan sağlığına karşı acımasız bir zararı olduğu bilinen bir gerçektir. Yangına müdahale edilen söndürme sistemlerinden kuru kimyevi tozun zararlarını da söndürme, kurtarma ve ilk yardım ekiplerinin bilmesi gerekir. Bazı durumlarda bu tozların kalıntılarıyla karşı karşıya kalınmakta, bazı acil durumlarda ise kuru kimyevi toz söndürme aracı olarak kullanılırken binada kalan canlıların kurtarılması gerekmektedir. Her iki durumda da söndürücü maddeye maruz kalmak büyük ihtimaller muhtemeldir.

Organizmaya doğrudan zehirleyici bir etkisi olmasa da, kullanılan kimyevi tozlar, insanın gün içinde sık sık karşılaştığı tozlar değildir. Bu yüzden doğrudan bir püskürtme haricinde maske ile korunmak yeterli olmaktadır. Kuru kimyevi tozun zararları söndürme ekiplerinin işini engelleyecek boyutta olmamaktadır.