Duman Algılama Sistemleri Nasıl Çalışır?

Duman algılama sistemleri yangın söndürme sistemlerinin daha güvenli olması için gereken en önemli unsurlardan birisidir. Duman algılama işlevinin yanı sırakontrol paneline sinyal de gönderme kabiliyetinin olması, söndürme işlevinin başlatılması için ciddi bir hız ve avantaj sağlamaktadır. İşletmeniz için en doğru ve uygun duman algılama sistemini seçmek bu yüzden çok önemlidir ve hayati önem taşır.

Duman Algılama Sistemi Nedir? - Orem Yangın Söndürme

Yalnızca yasal yükümlülüklerinizi yerine getirmeniz ve sorumluluklardan kaçınmanız anlamında değil, daha da önemli olarak işyerinizi korumanız adına da seçim yapmanız gerekir. İşletmenizi ve varlıklarınızı korumak için emişli duman dedektörlerini içeren duman algılama sistemlerinden yararlanabilirsiniz. Hassaslık ayarları da yapılabilen bu algılama sistemleri sayesinde erken fark etme gerçekleşmektedir. Böylece yangın alarm sistemleri paneline acil durum iletilmektedir. Yangın söndürme sistemleri de otomatik olarak çalışmakta ve müdahale etmektedir.

Bazı binalarda hassaslık ayarının iyi yapılmaması yüzünden sigara dumanı kadar bir duman miktarı ile sistemi aktive edebilir. Bunu önlemek için ayarların profesyonel şekilde yapılması, test aşamalarının tamamlanması ve devreye almadan önce tüm güvenlik tedbirlerinin bitmiş olmasına dikkat edilmelidir. Bunu sağlayan yangın firmaları ile görüşebilirsiniz.

Duman Algılama Sistemi Nedir?

Duman algılama sistemi, temel olarak binalarda yangından kaynaklı dumanı fark eden sistemlerdir. Duman dedektörü olarak da bilinen bu mekanizmalar, binanın herhangi bir yerinde meydana gelen ve başlayan yangını dumanları algılayarak fark etmekte ve bildirmektedir. Bazıları siren şeklinde uyarı ikaz sesi çıkarırken bazıları ise sistem paneline ileterek döngüyü başlatmaktadır. Yangına müdahalenin hızlı başlaması için bu sistemlerin varlığı güven vermektedir.

Duman Algılama Sistemleri Nasıl Çalışır? - Orem Yangın Söndürme

Projelendirme safhasında çok riskli alanlarda ve elbette müşterilerin taleplerine göre duman algılama sistemleri yangın söndürme sitemlerinin etkinliğini artırmak için kullanılmaktadır. Yerel ve ulusal standartların tamamını karşılayacak şekilde erken sinyal verebilen bu sistemler teknik olarak da önerilmektedir. Hava emişli özelliğiyle birçok ana bölgede güvenlik unsuru olarak kullanılan duman algılama sistemleri esasında yangın algılama ve ihbar sistemleri arasında yer almaktadır. Hava akışını sürekli olarak rest eden bu sistemlerin algılama dedektörlerine sızan duman, bir yangın tehdidi olarak algılanır ve gerekli çalışmayı başlatması için sisteme bilgi toplamış olmaktadır.

Tabi ki çoğu zaman duman bir yangın başlangıcı değil, bir toz bulutu veya sigara dumanı olabilmektedir. Bu tür durumlardan kurtulmak için yangından ortaya çıkacak dumanı özel olarak tanımlayan sistemlere ihtiyaç duyulur. Diğer yandan bu tür ikazlardan sonra otomatik özelliğine ek olarak manuel de çalıştırılabilen yangın söndürme sistemleri ayarlanabilir.

Duman Algılama Sistemleri Nerede Kullanılmalıdır?

Duman algılama sistemleri nerede kullanılmaktadır sorusuna yazımızın sonunda yer veriyoruz. Bu tür gelişmiş sistemler her alandan numuneler alarak merkeze gönderir ve tanımlanmasına yardımcı olur. Yüksek bütçeler ile tasarlanmış işyerleri, fabrikalar, laboratuarlar veya konutlarda teknolojiden destek alınarak dizayn edilen ve belirli aralıklarla ortamdan hava örneği alarak merkez panele ileten dedektörler yer almaktadır. Bu tür algılama ve ihbar sistemleri hızlı örnek alma ve tanımlama ile en ufak bir yangın riskini bile bertaraf edebilmektedir.

Duman Algılama Sistemleri Nerede Kullanılmalıdır? - Orem Yangın Söndürme

Korunması planlanan yüksek öncelikli bir alanda ise tek bir bölgeden sürekli hava örneği almak suretiyle yüksek seviyede koruma sağlanabilir. Bu yangın güvenliği metodunun çoğu zaman başarılı şekilde müdahaleler gerçekleştirdiğini unutmamak gerekir. Teknolojinin de katkısıyla önemli stok merkezlerinde, endüstriyel depolarda, kesinti süresinin veya bilgi kaybının bir işletme için felaket  olabileceği sunucu odaları ve veri merkezlerinde tercih edilmektedir. Bu sistem stadyum, hangar ve depo gibi geniş tavanlı mekanlar için de kullanışlı olabilir.

İletişim Bilgileri

Adres: Cihangir Mahallesi Meşrutiyet Cad. Mehter Cad No:16 Avcılar / İst

Sosyal Paylaşım Ağları

Gelişmelerden kolayca haberdar olmak için E-Bültenimize kaydolun