Elektrik Yangınlarının Söndürülmesi İçin Kesinlikle Ne Kullanılmamalıdır?

Yangınlar çeşitli sınıflarda değerlendirilmektedir. Yangın sınıfları arasında yer alan E sınıfı ise elektrik yangınlarıdır. Elektrik yangınlarının söndürülmesi için de belirli yöntemler vardır. Peki elektrik yangınlarının söndürülmesi için kesinlikle ne kullanılmamalıdır? Hangi yangın söndürücü sistemlerinin kullanılması elektrik yangınlarını daha etkili biçimde söndürebilir?

Elektrik yangınları iletken ürünlerin fazla olmasından ötürü kesinlikle su ile söndürülmemelidir. Nitekim elektrik ürünlerinden ya da elektrik tesisatından kaynaklı olarak çıkan yangınlarda iletkenlik sebebiyle suyun kullanılması çeşitli felaketlere de yol açabilir. Yangının daha da büyümesini sağlayacak olan suyun iletkenliği ile birlikte büyük felaketlere de yol açılabilir. Bunun gibi sonuçlarla karşılaşmamak için de doğru yangın söndürme sistemlerinin kullanılmasında yarar vardır.

Elektrik Yangınları Nasıl Söndürülür? - Orem Yangın

Elektrik yangınlarının daha doğru sistemlerle söndürülmesi için kişilerin araştırmalar da yapması gerekmektedir. Nitekim evlerde, işyerlerinde, kapalı konut alanlarında ya da buna benzer alanlarda yangın söndürme tüplerinin bulundurulması gerekmektedir. Bu yangın söndürme tüplerinin ise karbondioksitli yangın söndürme sistemi ve kuru kimyevi toz söndürme sistemleri biçiminde olması gerekmektedir.

Elektrik Yangınları Ne İle Söndürülmez?

Elektrik tesisatlarının fazlaca olduğu yerlerde elektrikten kaynaklı yangınların olma ihtimalleri de yüksektir. Elektrik ürünleri de yine bu yangınlara sebebiyet vermektedir. Peki elektrik yangınları ne ile söndürülmez? Hangi tip söndürücüler bu yangınlarda daha etkilidir?

Elektrik Yangınları Ne İle Söndürülmez? - Orem Yangın

Elektrik yangınlarında genel olarak belirttiğimiz üzere su kullanılması oldukça tehlikelidir. Bilinenin aksine elektrik yangınlarında suyun kullanılması iletkenliği artıracağı için yangının büyüklüğünü ve etkisini de artıracaktır. Dolayısıyla bu gibi yangınlarda ani paniklerle birlikte suyun kullanılması son derece tehlikelidir. 

Elektrik Yangınları Nasıl Söndürülür?

Elektrik yangınlarında yangın söndürme sistemleri olarak kuru kimyevi toz sistemleri ve karbondioksit söndürme sistemlerinin kullanılması son derece etkili olacaktır. Nitekim yangınlar büyük felaketlere yol açacağı için bu gibi sistemlerin kullanılması yangının daha erken kontrol altına alınması gerektiğini de ortaya koyacaktır.

Elektrik Yangınlarının Söndürülmesi İçin Kesinlikle Ne Kullanılmamalıdır? - Orem Yangın

Elektrik yangınları nasıl söndürülür sorusunun bir karşılığı olarak ise kuru kimyevi toz sistemleriyle birlikte karbondioksitli söndürme sistemlerini örnek olarak gösterebiliriz. Bu sistemler ile birlikte elektrikli yangınlar daha etkili biçimde söndürülebilir.

İletişim Bilgileri

Adres: Cihangir Mahallesi Meşrutiyet Cad. Mehter Cad No:16 Avcılar / İst

Sosyal Paylaşım Ağları

Gelişmelerden kolayca haberdar olmak için E-Bültenimize kaydolun