İtfaiye Onaylı Yangın Merdiveni Sistemleri

Yangın gibi ani ve beklenmedik bir zamanda karşılaşılan olaylarda panik hali sıklıkla yaşanan bir durum olmaktadır.  Yangının söndürülmesine kadar geçen süreçte özellikle yüksek katlı binalarda telaş içerisinde balkon ve pencerelerden atlayarak yaralanan veya hayatını kaybeden insanlar olmaktadır. Tüm bunların önüne geçmek adına kat sayısı iki ve üzerinde olan her binada,
itfaiye onaylı yangın merdiveni sistemleri bulunmalıdır.

itfaiye onayli yangin merdiveni sistemleri

Bu sistemlerin birçok kişinin hayatını kurtardığı unutulmamalıdır. Zaten itfaiye tarafından onay verilmemiş bir merdiven için yangın merdiveni demek de yanlış olacaktır. İtfaiyenin belirlemiş olduğu kriterlerin sağlanması halinde onay alınabilir. Aksi taktirde kafanıza göre binaya ek olarak yaptıracağınız yangın merdivenleri onaylanmayacaktır. Siz de bu hususta yaptığınız masrafla kalacaksınız. Herşeyden önce insan hayatının söz konusu olduğunu aklınızdan çıkarmadan gerekli önlemleri almanızda yarar bulunmaktadır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde yangın merdiveni hakkındaki diğer detayları da bulabilirsiniz.

Yangın Merdiveni Plan

Yangın merdivenleri sıradan merdivenler değildir. Bunun için yangın merdiveni plan dahilinde hazırlanmalı ve bu plan da konusunda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Çizilecek planlarda her türlü ayrıntının ele alınması, nereden ne şekilde riskler oluşacak, saniyelerin dahi önem kazandığı yangın anında yangın merdivenlerinin erişim kolaylığı nasıl olacak, doğru bir plan nasıl yapılmalıdır, yangın merdiveni çatıdan mı başlayacak yoksa son kat daireden mi başlayacak gibi tüm soruların yanıtlanması aslında hazırlanacak plan için bir rehber niteliğinde olacaktır. Hem estetik bir görünüm hem de işlevsel olarak doğru bir plan ile bir seferde onlarca hayatın kurtarılabileceği akıllardan çıkarılmamalıdır. Bu planların ise uzmanlar tarafından hazırlanması esastır.

Yangın Merdiveni Metre Fiyatları

Her işin bir bedeli olduğu gibi yangın merdivenlerinin de bir maddi değeri ve bedeli bulunmaktadır. Yangın merdiveni metre fiyatları ölçüt hazırlanan merdiven için kullanılan malzemenin cinsi, kalitesi, metre olarak boyutu, merdiven çeşidine göre belirlenmektedir. Yangın merdivenleri her bina için aynı mimari yapıya sahip değildir. Binanın şekli merdivenin şeklini de belirlemektedir. Örneğin, Z harfine benzerliği ile bilinen ve Z tipi şeklinde nitelendirilen yangın merdivenlerinin fiyatları daire şekline benzer tipte olanlara göre daha yüksek fiyatlarda bulunmaktadır. Metrekareleri arasında ortalama olarak 100 TL civarında fark bulunmaktadır. En çok tercih edilen tip ise Z tipinde olan yangın merdivenleri olmaktadır. Bir binada yaşayanların veya çalışanların sayısı yangın merdivenlerinin çeşidini belirlemekte önemli bir rol oynamaktadır. Örneğin bir kaç içiz Z tipinde olan yangın merdivenine ödeyeceğiniz ücret ortalam 2.000-2.500 TL civarında olacaktır. İşlevsel olarak daha değerli olan bu tip yangın merdivenlerini binalarınızda tercih etmeniz halinde kişilerin zarar görme risklerini de en aza indirmiş olacağınızı unutmamalısınız.

Yangın Merdiveni Metre Fiyatları

Yangın Merdiveni Çizimi

Gerek konutlar, gerekse iş yerlerinin bina yapımlarındaki en büyük sorumluluk mimarlarda  olmaktadır. En ufak bir hatanın ileriki safhalarda can ve mal kayıplarına yol açabileceği unutulmamalıdır. Yapı denetim firmaları bir binanın inşa edilmesi esnasında ve sonrasında binada kanuna aykırı bir işlev görmesi halinde direk olarak duruma müdahale etmekte, gerekli raporlamaları yapmakta ve bu hususların düzeltilmesini talep etmektedirler. Deprem, yangın gibi büyük olaylara karşı binanın yapısının doğru bir mimariye dayalı olması önemli bir husustur. Yangın merdiveni çizimi konusunda uzman bir mimar tarafından çizilmiş ise binanın güvenliğinin de son derece yüksek olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Çizilen ölçülere uygun olarak yapılan yangın merdivenleri olası bir yangın anında birçok canın kurtulmasına vesile olacaktır.

Mimari kısmın yanı sıra üretici firmaların da titizlikle çalışması gerekmektedir. Kullanılan malzeme ısıya ne kadar dayanıklı olursa o derece kaliteli bir işçilik ortaya çıkacaktır. Kurallara ve kanunlara uygun çizilmiş ve üretilmiş olan bir yangın merdiveni binada en uygun kısma monte edilmeli ve bina sakinlerinin bulundukları ortamda daha huzurlu bir şekilde yaşamaları sağlanmalıdır.

İletişim Bilgileri

Adres: Cihangir Mahallesi Meşrutiyet Cad. Mehter Cad No:16 Avcılar / İst

Sosyal Paylaşım Ağları

Gelişmelerden kolayca haberdar olmak için E-Bültenimize kaydolun