Yağ Yangınlarında Hangi Tip Söndürücü Kullanılır?

Yangınlar, çeşitli sınıflara göre ayrılarak karşımıza çıkmaktadır. Yağ yangınları da yine bu sınıflar arasında gösterilir. F sınıfı yangın türü olan yan yangınlarında hangi tip söndürücü kullanılır? Her yangın söndürme yöntemi için su kullanılır mı? Su kullanılmayan yangınlar hangileridir? Yazımızda detaylarıyla birlikte verdiğimiz bu soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Restoranlarda, evlerin mutfaklarında, lokantalarda ya da buna benzer işletmelerde yağ yangınları fazlasıyla görülür. Yağ yangınlarının sebebi ise yağların çok fazla kızartılmasıdır. Kızartılan yağların unutulmasından kaynaklı olarak ortaya yangın meydana gelebilir.

Yağ Yangınları Ne İle Söndürülür? - Orem Yangın

Pişirme aletleri üzerinde kullanılmakta olan yağların fazla kızarması sonucu meydana gelen yangın türü F türü yangınlardır. Otel mutfaklarında, restoran ve evlerin mutfaklarında meydana gelen bu yangınların söndürülmesi için kesinlikle su kullanılmamalıdır. Bu tip yangınlarda suyun kullanılması durumunda patlama ve parlamalar meydana gelebilir. F tipi yangınların söndürülmesi için kesinlikle sulu kimyasal söndürücüler ya da toz söndürücülerin kullanılması gerekiyor.

Yağ Yangınları Ne İle Söndürülür?

Otellerin mutfaklarında, restoranlarda ya da lokantalarda çalışan kişiler kızarmış yağlardan ötürü ortaya çıkan yangınlar için söndürme yöntemlerini denemektedir. Yağ yangınları ne ile söndürülür gibi sorular da bu kişiler tarafından araştırılmaktadır.

Yağ yangınları belirttiğimiz üzere yangın sınıfları kapsamında F sınıfı olarak nitelendirilen yangınlardır. Kızarmış yağların etkisiyle meydana çıkan bu yangınların söndürülmesi için su kullanılmamaktadır. Suyun kullanılması patlamalara sebebiyet verecektir. Tozlu sistemler ve sulu kimyasal söndürme sistemleri kullanıldığı taktirde F tipi yağ yangınlarının söndürülmesi daha da kolay hale gelir.

A B C Sınıfı Yangın Söndürme Yöntemleri - Orem Yangın

A-B-C Sınıfı Yangın Söndürme Yöntemleri

Yangınlar çeşitli yangın söndürme yöntemleri kullanılarak etkisiz hale getirilebilir. Yağ yangınlarında kullanılması gereken yangın söndürme yöntemleri sulu kimyasal sistemler ve tozlu sistemlerdir. Bununla birlikte A sınıfı, B sınıfı, C sınıfı ve diğer tüm sınıflar için çeşitli söndürme sistemlerinden söz etmek mümkündür.

A sınıfı yangınlar katı maddelerin yanmasıyla meydana gelen yangınlar olup bu yangınlarda su kullanılmalıdır. Birçok yangında da yangın söndürme tüpleri ele alınarak yangınlar etkisiz hale getirilebilir. Yine buna bağlı olarak kuru kimyevi toz söndürücüler ile birlikte sprinkler yangın söndürme sistemleri de yangın söndürmek için kullanılmakta olan yangın söndürücülerdir.

Yağ Yangınlarında Hangi Tip Söndürücü Kullanılır? - Orem Yangın

Yangın Sınıfları ve Türleri

Yangınlar tehlikelerine ve hangi malzemelerden meydana geldiklerine göre çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Buna göre yangın sınıfları A, B, C, D , E ve F sınıfları olmak üzere ele alınabilir. 

Katı malzemelerin yanması, sıvı maddelerin yanması, gazlı malzemelerin yanması çeşitli sınıflarda incelenebilir. Bunlarla birlikte elektrik yanmalarından meydana gelen yangınlar ve yağdan meydana gelen yangınlar da farklı tip yangınları oluşturur. Yangın sınıfları kapsamında inceleyebileceğimiz bu yangın tipleri çeşitli söndürme yöntemleri ile birlikte etkisiz hale getirilebilir. Yangınlarda daha etkili bir müdahale oluşturmak için de yine kişilerin fazlasıyla eğitimli olması ve hangi yangın söndürme sisteminin kullanılacağı hakkında da fikir sahibi olması gerekmektedir.

İletişim Bilgileri

Adres: Cihangir Mahallesi Meşrutiyet Cad. Mehter Cad No:16 Avcılar / İst

Sosyal Paylaşım Ağları

Gelişmelerden kolayca haberdar olmak için E-Bültenimize kaydolun