Yangın Malzeme ve Cihazlarının Kullanılması

Yangınlar, afetler arasında yer alan ve çeşitli felaketlere de yol açarak ciddi hasarlar da bırakan önemli tehlikelerdir. Bu kapsamda özellikle de yangın malzeme ve cihazlarının kullanılması noktasında kişilerin çok fazla araştırma yapması, yangın malzemeleri üzerindeki bilgileri de edinmesi gerekmektedir. 

Yangın Malzeme ve Cihazlarının Kullanılması - Orem Yangın

Bu bağlamda işyeri, bina, evler, daireler, okullar, devlet kurumları ya da bu gibi çeşitli kapalı alanlarda bulundurulması gereken yangın malzemeleri vardır. Olası yangın durumlarında kişilerin mutlaka edindikleri bilgileri en verimli biçimde uygulamasıyla birlikte yangınları bertaraf etmesi de mümkün olacaktır. Bu kapsamda yangın eğitimlerinin alınması da son derece önemlidir. Çünkü yangın eğitimleri kapsamınca kişiler yangınlara nasıl müdahale edilmesi gerektiğiyle alakalı tecrübeleri de edinecektir.

Yangın Müdahalede Kullanılan Ekipmanlar

Yangın müdahalede kullanılan ekipmanlar sıralandığında birden çok ekipman görülebilir. Bu anlamda özellikle de evlerde, bu gibi kapalı alanlarda çıkabilecek yağ yangınları, katı malzemelerden çıkabilecek yangınlar ya da elektrik yangınları gibi çeşitli sınıflardan yangınlar için müdahale yöntemleri de farklı olacaktır.

Yangın Müdahalede Kullanılan Ekipmanlar - Orem Yangın

Bu bağlamda değerlendirilebilecek yangın ekipmanlarının neler olduğu, özelliklerinin neler olduğu ve naısl kullanılmasıyla alakalı bilgilerin de öğrenilmesi son derece önemlidir. Bu gibi yangın söndürme malzemelerinin ne işe yaradığı ve nasıl kullanıldığı öğrenildiğinde yangınlara müdahale daha kolay ve hızlı olacaktır.

Yangın Söndürücü Maddeler

Yangın Söndürücü Maddeler - Orem Yangın

Yangın söndürücü maddeler olarak şunları sıralayabiliriz:

  • Kuru kimyevi toz söndürücüler
  • Yangın tüpleri
  • Gazlı yangın söndürücüleri
  • Sulu yangın söndürücüleri
  • Sulu kimyasal söndürücüler
  • Kimyevi toz söndürücüler
  • Sprinkler sistemler

Tüm bu yangın söndürme sistemleri yangın söndürücü madde olarak kullanılan ve yangınların çok daha hızlı biçimde söndürülmesine de yardımcı olan sistemlerdir. Son derece kapsamlı ve etkili de olan bu sistemlerin özellikle de kapalı alanlarda kullanılacak olması da bu alanda çıkabilecek yangınlara karşı önlemlerin alınmasını sağlayacaktır.

Yangın söndürücü maddeler çok iyi biçimde araştırılarak hangi yangın söndürücünün hangi yangın tipinde kullanılması gerektiğiyle alakalı bilgileri edinmesinde de oldukça yarar vardır. Nitekim yangınlar A sınıfından F sınıfına kadar sıralanan ve bu tip yangınlarda farklı söndürücülerin kullanıldığı da bilinmektedir.

İletişim Bilgileri

Adres: Cihangir Mahallesi Meşrutiyet Cad. Mehter Cad No:16 Avcılar / İst

Sosyal Paylaşım Ağları

Gelişmelerden kolayca haberdar olmak için E-Bültenimize kaydolun